Przyczyny niepokoju nerwowego

Z wyjątkiem tych, którzy mają nerwy ze stali, większość z nas odczuwa to niespokojne uczucie, kiedy masz wejść na ważną rozmowę o pracę, zmierzyć się z egzaminem końcowym lub wziąć udział w ważnych zawodach sportowych. Wszystkie te sytuacje prowokują nerwy, mrowienie, pocenie się i napięcie mięśni, które służą przygotowaniu organizmu do ewentualnej ucieczki lub walki, co organizm rozumie jako sytuację niebezpieczną. Jest to zupełnie normalne i nie stanowi żadnego problemu, ale problemem jest, gdy pojawia się w zupełnie normalnych sytuacjach lub zbyt często i tak intensywnie, że Cię blokuje, co nazywa się niepokojem nerwowym.

Przyczyny niepokoju nerwowego

Nie ma jednej przyczyny niepokoju nerwowego. Zwykle istnieje podłoże genetyczne, które predysponuje daną osobę do rozwoju tego zaburzenia Podobnie istnieją pewne czynniki środowiskowe, które wpływają i mogą wywołać lęk nerwowy. Oto główne przyczyny lęku:
Dziedziczenie genetyczne: jesteś bardziej narażony na lęk, jeśli cierpi na niego członek rodziny.

  • Środowisko rodzinne: dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej lub w burzliwym środowisku rodzinnym zwiększa szanse.
  • Neutroprzekaźniki mózgowe: czy to od zbyt małej ilości snu, złej diety czy nadmiernego stresu, te neuroprzekaźniki są rozregulowane.
  • Przeżywanie sytuacji kryzysowej: takiej jak śmierć członka rodziny, wypadek, urodzenie dziecka czy rozwód.
  • Regularne odczuwanie stresu.
  • Niezadowolenie i niemożność rozwiązania pewnych problemów w swoim życiu.

Niepokój nerwowy: objawy fizyczne

Napięcie mięśniowe

Wśród osób cierpiących z powodu nerwowego niepokoju powszechne są problemy z mięśniami i napięcia, ponieważ nieświadomie napinają mięśnie i utrzymują postawy, które są szkodliwe. Zaciskanie zębów czy napinanie mięśni szyi to jedne z pierwszych pojawiających się objawów.

Przewlekła niestrawność

Z pewnością w pewnym momencie, gdy byłeś bardzo zdenerwowany, zauważyłeś jak Twój żołądek został rozregulowany. Lęk wpływa na żołądek, powodując problemy z trawieniem, bóle brzucha, wzdęcia, gazy i albo zaparcia, albo biegunki.

Zachowania kompulsywne

Powtarzające się i kompulsywne myśli, których nie można wyrzucić z głowy, są jednym z najczęstszych objawów lęku. Czasem jednak przechodzą od myśli do czynów, kompulsywnych zachowań, które stają się rodzajem rytuału, od którego nie możemy uciec. Liczenie przed otwarciem drzwi, wielokrotne mycie rąk, ustalanie schematów itp. to czynności, które wywołują u nas uczucie przytłoczenia, panikę i dyskomfort.  Czy da się zapanować nad tymi zachowaniami i emocjami? Kompleksowy przewodnik znajdziesz tutaj: https://www.niewierze.pl/czy-da-sie-zapanowac-nad-emocjami-zobacz-jak-zrobic-to-dobrze/