Dlaczego niektórzy ludzie są tak nerwowi?

Wszyscy możemy w pewnym momencie doświadczyć nerwów w obliczu konkretnej sytuacji. Jest to naturalna emocja człowieka w obliczu pewnych wydarzeń w życiu, takich jak egzamin, narodziny dziecka, zmiana pracy lub domu… Są to specyficzne momenty, w których możemy czuć się bardziej zdenerwowani, ponieważ są to również okoliczności generujące stres. Co się jednak dzieje, gdy z natury jesteśmy nerwowi i jakie ma to skutki dla zdrowia?

Najpierw będziesz musiał wykryć, czy naprawdę jesteś osobą nerwową, czy nie. Osoby nerwowe mają specyficzne cechy, które widać w określonych zachowaniach i postawach wobec wydarzeń życiowych. Ma to wiele wspólnego ze sposobem, w jaki stawiasz czoła sprawom. U tego typu osób dominują pesymistyczne myśli, mają one również tendencję do niskiej samooceny i bycia niepewnymi siebie.

Ta negatywna interpretacja tego, co się dzieje, jest również związana z perfekcjonizmem. Istnieje tendencja do myślenia, że nic nie idzie, tak jak powinno lub zgodnie ze standardami, które sami sobie wyznaczyliśmy. Masz problem z byciem nerwowym? Sprawdź, jak temu zaradzić: https://www.edebki.pl/jak-sie-denerwowac-mniej-zmiany-musisz-zaczac-od-siebie

Nerwowi ludzie mają tendencję do bycia niecierpliwymi, łatwo wpadającymi w gniew. Jednocześnie mają tendencję do ekstrawertyzmu, ale jednocześnie są samotnikami. Są bardzo impulsywni, przez co, zamiast zastanawiać się, kierują się bardziej emocjami niż wcześniej uporządkowanymi myślami. Kiedy ktoś jest zdenerwowany, czuje, że nigdy nie będzie miał czasu na wykonanie zadań dnia i dlatego wszędzie się spieszy. Stan ten staje się rutyna, która może prowadzić do wyczerpania psychicznego i fizycznego, z konsekwencjami zdrowotnymi.

Konsekwencje

Taka osobowość może powodować to, co określa się jako lęk nerwowy. Uogólnione zaburzenie lękowe jest spowodowane ciągłym zamartwianiem się i przewlekłym napięciem, mimo że pozornie nic nie wywołuje tych stanów. Cierpienie na to zaburzenie wiąże się z nadmiernym zamartwianiem się o zdrowie, pieniądze, rodzinę i pracę. Jednocześnie należy wspomnieć, że tego typu zaburzenia mogą prowadzić do depresji. Pojawiają się niekiedy uczucia apatii, smutku, bezsenności ze zmianami apetytu, problemy ze snem i trudności z koncentracją.